“Savaş mağduru çocukların % 49’u depresyonda”

Türkiye Milli Pediatri Derneği, mülteci çocuklar için “Her Şey Sevgi ile Başlar” adlı sosyal sorumluluk projesi başlatacak. Projeye bir çok ünlü ismin de destek vermesi bekleniyor.

Çocuk sağlığının gelişmesine ve pediatrinin ilerlemesine hizmet etmek amacıyla kurulan ve bakanlıklar, üniversiteler, Uluslararası Pediatri Kurumu, Dünya Sağlık Teşkilatı, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile Uluslararası Çocuk Merkezi ile işbirliği yapan Türkiye Milli Pediatri Derneği’nin “Her Şey Sevgi ile Başlar” projesinin amacını ve yol haritasını Derneğin Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu anlattı.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 49’U DEPRESYONLA MÜCADELE EDİYOR

Ülkemize sığınan her dört mülteci çocuktan üçünün, ailesinden birini savaşta kaybettiğini ve 3 çocuktan birinin fiziksel şiddete uğradığının tespit edildiğini belirten Hasanoğlu, şunları söyledi:

“Üç çocuktan ikisi, ailesinden bir yakının fiziksel şiddete maruz kaldığını kendi gözleriyle gördü. Çocukların yüzde 35’i travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor. Yüzde 49’u depresyonla mücadele ediyor. Dolayısıyla derneğimiz, çocuklarda travmatik stres belirtilerinin, depresyon gibi klinik tabloların ya da sosyal problemlerin kronik hale gelmemesi için onların rutin bir hayata dönmesini amaçlıyor. Ancak bu hiç de kolay değil. Çünkü bu çocukların güvene, sevgi dolu bir ortama ihtiyaçları var. Onların desteklenmesi, tedavi edilmesi ve en önemlisi dinlenmesi, kendilerine anlayış gösterilmesi gerekiyor. İşte bu yüzden hayata geçirdiğimiz “Her Şey Sevgi ile Başlar” projesinin ilk amacı herkesin bu çocukları anlamasını sağlamak. Eğer bu empatiyi sağlayabilirsek ardından yaralarının sevgiyle sarılması gerekiyor.”