Savaş mağduru çocuklar depresyonla mücadele ediyor

Bu yıl 60'ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan TÜRKİYE MİLLİ PEDİATRİ DERNEĞİ, uzun süredir kol kanat gerdiği mülteci çocukları, bu kez de "herşey sevgiyle başlar" adlı sosyal sorumluluk projesiyle kucaklıyor. Sanat ve spor dünyasının önemli isimleri de, derneğe destek vererek mülteci çocuklar için harekete geçiyor. Önümüzdeki günlerde hayata geçecek projeye bir çok ünlü isim de destek veriyor…

Çocuk sağlığının gelişmesine ve pediatrinin ilerlemesine hizmet etmek amacıyla kurulan ve bakanlıklar, üniversiteler, Uluslararası Pediatri Kurumu, Dünya Sağlık Teşkilatı, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile Uluslararası Çocuk Merkezi ile işbirliği yaptı.

TÜRKİYE MİLLİ PEDİATRİ DERNEĞİ'nin "HER ŞEY SEVGİ İLE BAŞLAR" projesinin amacını ve yol haritasını şimdiye kadar gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası projelerle tanınan Derneğin Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu anlattı.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 49'U DEPRESYONLA MÜCADELE EDİYOR…

Hasanoğlu, şunları söyledi: "Durumu daha iyi özetleyebilmek, anlayabilmek için araştırmalara bakmak lazım. Ülkemize sığınan her dört mülteci çocuktan üçü, ailesinden birini savaşta kaybetti. Üç çocuktan birinin fiziksel şiddete uğradığı tespit edildi. Üç çocuktan ikisi, ailesinden bir yakının fiziksel şiddete maruz kaldığını kendi gözleriyle gördü. Çocukların yüzde 35'i travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor.

Savaş mağduru çocuklar depresyonla mücadele ediyor

Yüzde 49'u depresyonla mücadele ediyor. Dolayısıyla derneğimiz çocuklarda travmatik stres belirtilerinin, depresyon gibi klinik tabloların ya da sosyal problemlerin kronik hale gelmemesi için onların rutin bir hayata dönmesini amaçlıyor. Ancak bu hiç de kolay değil. Çünkü bu çocukların güvene, sevgi dolu bir ortama ihtiyaçları var. Onların desteklenmesi, tedavi edilmesi ve en önemlisi dinlenmesi, kendilerine anlayış gösterilmesi gerekiyor. İşte bu yüzden hayata geçirdiğimiz "HER ŞEY SEVGİ İLE BAŞLAR" projesinin ilk amacı herkesin bu çocukları anlamasını sağlamak.

Eğer bu empatiyi sağlayabilirsek ardından yaralarının sevgiyle sarılması gerekiyor. Biz dernek olarak mülteci çocukların yaşadıkları psikolojik travmaları atlatmaları için uzman desteği sağlamak ve onları eğitim hayatlarında diğer öğrenciler tarafından Türk misafirperverliğiyle kucaklanmalarını sağlayıp kaynaştırmak için kolları sıvadık. Bu amaçla toplumsal bir bilinç ve farkındalık yaratarak kanayan bir yaraya dikkat çekmek istiyoruz. Savaş mağduru mülteci çocukların yaşadıkları psikolojik travmaları atlatmaları için sağlanan uzman desteğinin yanı sıra, toplumda farkındalık oluşturarak Türk misafirperverliğiyle kucaklanmalarını sağlayıp kaynaştırmayı hedefliyoruz.

Derneğimiz, 2011'den bu yana iç savaş nedeniyle ülkemize sığınan mülteciler ve özellikle de çocuklara özel ilgi gösteriyor. TÜRKİYE MİLLİ PEDİATRİ DERNEĞİ, sığınmacılar için AFAD'ın kurduğu ve yönettiği barınma merkezleri ve kamplar dışında özel programlar yürütüyor. Göçmen çocukları bekleyen fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları açısından bölgedeki doktorları bilgilendiriyor. Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana'da doktorlara yönelik çok sayıda bölgesel eğitim toplantısında 1.700 çocuk hekimine ulaşıldı. Çadır Kent'te yaşayan anne-babalara ulaşılarak çocuk sağlığı ve koruyucu hekimlik üzerine bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Yine buralarda yaşayan sığınmacı ergenlerin sorunlarının tespiti için Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapılıyor. Dernek yönetim kurulu üyeleri, Osmaniye-Cevdetiye Çadır Kenti ziyaret edip annelere ve ergenlere yönelik eğitim programları uyguladı. Osmaniye Valiliği, Osmaniye İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Sağlık Eğitimi Daire Başkanlığı ile birlikte toplam 2.000 anneye ulaşıldı.  Kamplar ziyaret edilip annelerle çocuklarla ilgili birebir iletişim kuruldu.